We had a pretty good sized account that demanded a 2BU (Healthy) Machine. So we dropped a $5500 refrigerated machine there next to the regular snack machine, filled it with organic/gluten free products and for the last 12 months, its averaged a lousy $28 per week. The regular snack machine does 150-175 a week. But with the other 16 machines in other places of the complex doing close to 2K a week, we'll just have to deal with it to keep em happy.
However, we have a few YMCA's that went healthy a couple years ago and the machines still do good, even though they made us pull the ice cream machines which hurt. In a corporate place or a factory, trying to go healthy is a waste of time. Usually the people bugging us and making decisions for the entire company they work for, don't even use the machines anyway. If you specificly gonna do "healthy vending", its a big risk.
Also, those Seaga machines are not worth the $. We had a couple from a small acquisition, and they cant compare to AP Or National- and AZ's right about getting parts. I would buy a used machine from craigslist, but not from some guy in his garage hows "not sure" about how it works.


Find content
Not Telling

