I am going through all of my inventory because i decided to switch to oak instead of northwestern. I have about 40 or so northwestern machines that need repainted/refurbished but im willing to let them go for 8-15 dollars depending on if they have a new globe or old stock globe. I also have about 300 northwestern penny nickel dime quarter and nickel/penny coin mechs that im going to sell off also. I will take 1.25 each mech the majority of the mechs have been rechromed but some of them need some TLC. If you are interested in any of these items contact me at:
westlake-vending@hotmail.com
Community Stats
- Group Members
- Active Posts 37
- Profile Views 13333
- Member Title Advanced Member
- Age Age Unknown
- Birthday Birthday Unknown
-
Gender
Not Telling
0
Neutral
User Tools
Topics I've Started
Northwestern Machines for 8-$15.00 each
03 July 2007 - 10:29 PM
So whats the latest news with the jolly ranchers
03 July 2007 - 10:21 PM
Well, a few weeks ago i was on here and saw that some vendors were using 1.1 capsules and vending 1 single jolly rancher per vend for .25. Just wanted to check with anyone out there who is vending them to see if there is a market for them........Some say they work others are scared to try them. Well anyone out there who is using them please let me know.
Vending with charity programs MUST READ
30 June 2007 - 09:15 PM
Hello vendors,
I am currently operating with the vanished childerns alliance charity vca.org. but im not happy with their services, they havent returned my phone called, no current bill which should have been mailed out last month. They switched resource directors and in my opinion they have went down hill. They charge 1.50 per month per machine. Can anyone refer me onto a good charity source that charges less than 1.50 per month per machine?
Thanks
Shawn
westlake-vending@hotmail.com
I am currently operating with the vanished childerns alliance charity vca.org. but im not happy with their services, they havent returned my phone called, no current bill which should have been mailed out last month. They switched resource directors and in my opinion they have went down hill. They charge 1.50 per month per machine. Can anyone refer me onto a good charity source that charges less than 1.50 per month per machine?
Thanks
Shawn
westlake-vending@hotmail.com
I did the math on my profit margins for Peanut m&m, reeses and 1.1 toys. see the pr...
09 June 2007 - 08:26 PM
Dear vendors,
I have always just given my clients a good portion of product to make them happy but i never did the exact calculations on how much i made per bag of candy or toys. Well i did the math and just thought i would share my figures with my fellow vendors who may have not of done/realized these calcs.
The calc's are based upon the bags that i get from Sams's and toys from A&A
Reese pieces there are 1240 grams per bag and my handfuls contain 17 grams per handful once you divide the 17 grams into the 1240 that equals
72 quarters, or 18.00 per bag. Now if i purchase 50 bags of reeses per trip and each trip costs me 10.00 in gasoline thats .20 per bag added onto the cost = 17.80 per bag. Now for the fun part, the candy itself is 6.83 per bag + the .44 sales tax here in illinois leaves the profit of $10.53 profit per bag X the 50 bags
= $526.50 profit per 50 bags of reeses
Peanut m&ms with a handful of 10 equals 22 grams of candy now divide that by the 1587 grams that are in a bag = again 72 quarters
or 18.00 - .20 per bag gasoline on a figure of 50 bags. = 17.80 - 7.88 per bag at sams = 9.92 -.44 sales tax = $9.48 profit per bag X 50 bags equals $474 profit per 50 bags.
1.1 toys there are 3250 capsules which shipped to me with 4 displays = 94.87. now there are 3250 capsule or 13 bags meaning each capsule costs .03 cents total off of the 3250 capsules i make 812.50 per 13 bags of capsules
Just some food for thought.
any imput?
Shawn
I have always just given my clients a good portion of product to make them happy but i never did the exact calculations on how much i made per bag of candy or toys. Well i did the math and just thought i would share my figures with my fellow vendors who may have not of done/realized these calcs.
The calc's are based upon the bags that i get from Sams's and toys from A&A
Reese pieces there are 1240 grams per bag and my handfuls contain 17 grams per handful once you divide the 17 grams into the 1240 that equals
72 quarters, or 18.00 per bag. Now if i purchase 50 bags of reeses per trip and each trip costs me 10.00 in gasoline thats .20 per bag added onto the cost = 17.80 per bag. Now for the fun part, the candy itself is 6.83 per bag + the .44 sales tax here in illinois leaves the profit of $10.53 profit per bag X the 50 bags
= $526.50 profit per 50 bags of reeses
Peanut m&ms with a handful of 10 equals 22 grams of candy now divide that by the 1587 grams that are in a bag = again 72 quarters
or 18.00 - .20 per bag gasoline on a figure of 50 bags. = 17.80 - 7.88 per bag at sams = 9.92 -.44 sales tax = $9.48 profit per bag X 50 bags equals $474 profit per 50 bags.
1.1 toys there are 3250 capsules which shipped to me with 4 displays = 94.87. now there are 3250 capsule or 13 bags meaning each capsule costs .03 cents total off of the 3250 capsules i make 812.50 per 13 bags of capsules
Just some food for thought.
any imput?
Shawn
Any Recommended Locators
05 June 2007 - 11:22 PM
I have been using a locator for about 10 of my locations but at 50.00 each that gets expensive however i have been told the going rate is 50.00 can anyone reccommend a locator that charges less than 50.00 for a double head.?
Thanks
Shawn
Thanks
Shawn
- Vendingchat.com - All Vending Forums and Bulletin Board
- → Viewing Profile: Topics: westlakevending
- Privacy Policy
- User Rules & Guidelines ·


Find content
